Sovičky v Čeladenské berušce
7. listopad připadá každoročně světovému dni Ekoškol. Vzhledem k tomu, že Čeladenská beruška je dlouhodobě do vzdělávacího programu Ekoškola zapojena a pravidelně svůj titul úspěšně obhajuje, nemohli jsme tento den jen tak přejít. Jak jinak přijít tento den do školky než v zeleném. Ve stejném zeleném duchu se konala v odpoledních hodinách také schůzka dospělého Ekotýmu, kde jsme analyzovali otázky Ekoškoly k tématu Odpady, kterým se zabýváme tento školní rok.
Dětský Ekotým letos nově funguje formou ekologického kroužku Sovičky. Chodíme tak zkoumat různé věci do přírody, věnujeme se tématickým aktivitám a hrám. Věříme, že tato nová verze naplňování kritérií Ekoškoly bude pro děti zábavná a přínosná a také se dozví a zažijí zajímavé věci. A jak to vidí některé děti? Zeptali jsme se rodičů.
Eva Wojnarová - koordinátorka programu Ekoškola v MŠ
Matýsku ,jak se ti líbí v ekokroužku Sovičky?
Líbí se mi tam všechno, děláme různé aktivity, chodíme i často do přírody, koukáme na listí, stromy a jsem rád s kamarády venku na čistém vzduchu. Učíme se pravidla, jak se chovat k přírodě, nemáme vyhazovat věci do přírody, které tam nepatří, máme je třídit a nesmíme pálit v lese ohýnky, kde se to nesmí. Jinak o přírodu se musíme starat, je to mocná čarodějnice a máme ji poslouchat, nebo s námi zatočí……..
(Moc sdílný nebyl, ale do ekokroužku chodí moc rád.)
Marcela Szecsenyi – maminka Matýska
Filípku, co je Ekotým?
Je to takový klub, který dělá pravidla, aby lidé nevyhazovali odpadky a aby nepálili věci, které polévají benzínem.
Co děláte v Ekotýmu?
Když neprší, tak jdeme do lesa, včera jsme tam spojovali obrázky na kterých bylo, že se nesmí vyhazovat do lesa odpadky, že máme odpadky třídit, a že se nesmí v lese rozdělávat oheň.
Myslíš, že má Ekotým smysl?
Jo, má.
A proč?
Protože Ekotým chrání přírodu.
Jiří Adamovský - tatínek Filípka
To, co dceru zaujme, vždy při samostatné hře dále “vyučuje” panenky. Když tedy slyším, jak zapáleně užívá slova “Ekokodex” nebo “Plán činností”, chápu, že v ten den měla schůzku dětského Ekotýmu. Poslouchám, co se panenky dozví. Přechází k praktické části výuky, hromadí před panenkami odpadky typu posmrkaný kapesník či plastový obal z časopisu a chce po nich, aby unisono určovaly barvy kontejnerů, do nichž který druh přijde. Ve chvíli, kdy mi z nádoby na bioodpad chce vzít slupky, zpozorním a raději odvedu její pozornost jinde. A tak se jí ptám, proč si myslí, že je důležité chodit do dětského Ekotýmu. Odpovídá: “Maminko, přece pak můžu malým dětem poradit, jak se mají chovat k přírodě.” A po chvilce dodá… “A taky to můžu poradit některým dospělým, kteří se to ještě nenaučili.”
Magdaléna Sládková – maminka Aničky
Děti přišly do školky v zeleném.
Matýsek zkoumá jaké lesní plody a listí se nachytalo na psa Chytače.
Vytvořili jsme nový Ekokodex k tématu Odpady.
Sovičky poznávají druhy stromů podle listů.