+420 777 364 188
ms@celadenskaberuska.cz

Sovičky v Čeladenské berušce

7. listopad připadá každoročně světovému dni Ekoškol. Vzhledem k tomu, že Čeladenská beruška je dlouhodobě do vzdělávacího programu Ekoškola zapojena a pravidelně svůj titul úspěšně obhajuje, nemohli jsme tento den jen tak přejít. Jak jinak přijít tento den do školky než v zeleném. Ve stejném zeleném duchu se konala v odpoledních hodinách také schůzka dospělého Ekotýmu, kde jsme analyzovali otázky Ekoškoly k tématu Odpady, kterým se zabýváme tento školní rok.

Dětský Ekotým letos  nově funguje formou ekologického kroužku Sovičky.  Chodíme tak zkoumat různé věci do přírody, věnujeme se tématickým aktivitám a hrám. Věříme, že tato nová verze naplňování kritérií Ekoškoly bude pro děti zábavná a přínosná a také se dozví a zažijí zajímavé věci.  A jak to vidí některé děti? Zeptali jsme se rodičů.

 

Eva Wojnarová - koordinátorka programu Ekoškola v MŠ

 

Matýsku ,jak se ti líbí v ekokroužku Sovičky?

Líbí se mi tam všechno, děláme různé aktivity, chodíme i často do přírody, koukáme na listí, stromy a jsem rád s kamarády venku na čistém vzduchu. Učíme se pravidla, jak se chovat k přírodě, nemáme vyhazovat věci do přírody, které tam nepatří, máme je třídit a nesmíme pálit v lese ohýnky, kde se to nesmí. Jinak o přírodu se musíme starat,  je to mocná čarodějnice a máme ji poslouchat, nebo s námi zatočí……..

(Moc sdílný nebyl, ale do ekokroužku chodí moc rád.)

Marcela Szecsenyi – maminka Matýska

Filípku, co je Ekotým?

Je to takový klub, který dělá pravidla, aby lidé nevyhazovali odpadky a aby nepálili věci, které polévají benzínem.

Co děláte v Ekotýmu?

Když neprší, tak jdeme do lesa, včera jsme tam spojovali obrázky na kterých bylo, že se nesmí vyhazovat do lesa odpadky, že máme odpadky třídit, a že se nesmí v lese rozdělávat oheň.

Myslíš, že má Ekotým smysl?

Jo, má.

A proč?

Protože Ekotým chrání přírodu.

Jiří Adamovský - tatínek Filípka

 

To, co dceru zaujme, vždy při samostatné hře dále “vyučuje” panenky. Když tedy slyším, jak zapáleně užívá slova “Ekokodex” nebo “Plán činností”, chápu, že v ten den měla schůzku dětského Ekotýmu. Poslouchám, co se panenky dozví.  Přechází k praktické části výuky, hromadí před panenkami odpadky typu posmrkaný kapesník či plastový obal z časopisu a chce po nich, aby unisono určovaly barvy kontejnerů, do nichž který druh přijde. Ve chvíli, kdy mi z nádoby na bioodpad chce vzít slupky, zpozorním a raději odvedu její pozornost jinde. A tak se jí ptám, proč si myslí, že je důležité chodit do dětského Ekotýmu. Odpovídá: “Maminko, přece pak můžu malým dětem poradit, jak se mají chovat k přírodě.” A po chvilce dodá… “A taky to můžu poradit některým dospělým, kteří se to ještě nenaučili.”

Magdaléna Sládková – maminka Aničky

 

Děti přišly do školky v zeleném.

 

 

Matýsek zkoumá jaké lesní plody a listí se nachytalo na psa Chytače.

 

 

Vytvořili jsme nový Ekokodex k tématu Odpady.

 

 

Sovičky poznávají druhy stromů podle listů.

Zobrazit všechny reportáže

Zápis
Prostředí
Ekoškola

Co potřebují děti do školky

Jak se mám svému dítěti před vstupem do školky věnovat?

VÍCE INFORMACÍ

NOVINKY - CO JE U NÁS NOVÉHO?

MÁTE DOTAZ? Napište nám.