Odkud jsou a co tam dělají!
Všechny návštěvy, které prochází naší školkou, vždy zaujme pestré složení zvířat, o které pečujeme. Jsou mezi nimi savci, opeřenci, ryby, plazi i hmyz. A také se vždy opakují stejné otázky návštěvníků. Tentokrát vás předběhnu a než se stihnete zeptat, odpovím vám na ně.
Proč je tady máte?
Jsme mateřská škola s environmentální profilací a budujeme u dětí vztah k životnímu prostředí, jehož součástí jsou i zvířata. Mohli bychom dětem přečíst informace o králíkovi třeba z encyklopedie, prohlídnout si jej na obrázku, ale víme, že osobní zkušenost je nepřenosná a zapamatujeme si nejlépe to, co prožijeme vlastními smysly. Zprostředkováváme dětem reálné prožitky a tvoříme jejich životní postoje. Děti se učí šetrnému zacházení se zvířaty, rozvíjí úctu k životu ve všech formách a budují si odpovědnost. Spousta rodin si nemůže z různých důvodů dovolit mít doma zvířátko a tím, že je ve školce máme, děti mají tuto potřebu uspokojenou. No řekněte, kdo z nás netoužil po zvířátku, když byl malý. Děti se také mohou setkat s uhynutím zvířat. Smrt je pro děti přirozená součást života a námi dospělými bývá někdy potlačována. Ve školce v těchto případech uspořádáme pohřeb, zpíváme smutné písničky a s mazlíčkem se rozloučíme.
Kde jste je vzali?
Nepodporujeme množírny a tak jsou všechna zvířata ve školce darovaná od chovatelů, kteří neměli zájem nebo se už o zvířata nemohli starat. Postupem času jsme počet druhů i množství ustálili na současný stav, protože všeho moc škodí.
Kdo se o ně stará?
Rozdělily jsme si zvířata mezi kolegyněmi, a každá z nás se společně s dětmi stará o jeden druh. Děti dle svých možností za pomoci dospělého uklízí ubikace a krmí zvířata. Děti sledují, jestli zvířatům nedošla voda nebo krmení, mazlí se s nimi a pozorují je. Nabídli jsme dobrovolné služby i rodičům, kteří se nejen se svými dětmi o zvířata ve školce starají po dobu, kterou si zvolí. Rodiče nám také přispívají na krmivo, nosí nám zeleninové zbytky z kuchyně nebo třeba nasuší seno. Také naši sousedé nám kolikrát na brance nechají sáček se slupkami, které by jinak skončily v odpadu.
Co na to říká hygiena?
Kontrola z hygieny navštěvuje naši školu pravidelně, jako všechna vzdělávací zařízení a vždy jsme měli vše v pořádku i při inspekční činnosti České školní inspekce. Zvířatům pravidelně čistíme a dezinfikujeme ubikace. Používáme granulovanou podestýlku, která je nejen šetrná pro zvířata, ale také lépe pohlcuje pachy a na rozdíl od hoblin se z ní nepráší. Když má některé zvíře trápení, pomáhá nám veterinář MVDr. Kopřiva z Čeladné, který zvířata ošetřuje bezplatně.
Co s nimi děláte o prázdninách?
O prázdninách nabízíme zvířátka k dočasné adopci rodinám dětí a nestává se, že by zvířátka zůstala ve školce. Děti si tak vyzkouší mít zvířátko doma a než je stihne omrzet, vrátí jej zpět do školky. Jsou ale zvířata, která se přestěhovat nedají, třeba akvarijní rybičky, vodní želvy nebo ptáci s voliérou. To se pak střídáme s kolegyněmi o péči a hlavně je našim celoročním pomocníkem a patronem všech zvířat pan Honkyš, který se stará o kotel v MŠ a při té příležitosti dohlíží a s láskou pečuje o naše mazlíčky, za což jsme mu skutečně vděční.
Co když máte alergické dítě?
I na to pamatujeme. Nemůžeme omezit docházku dětí jen kvůli tomu, že ve školce chováme zvířata. Navíc se může stát, že se alergie dětem projeví až v průběhu docházky. Proto máme jednu třídu, kde jsou pouze zvířata bez srsti a peří a děti s alergií chodí do této třídy. Zvířatům chceme nabídnout co nejvíce přirozené prostředí a tak od jara do zimy stěhujeme zvířata, u kterých je to možné, do venkovních ubikací a v budově zůstávají především ta, která alergie nezpůsobují.
Zajímá vás, která zvířata ve školce máme?
Podívejte se na fotogalerii nebo na video, které jsme natočili krátce po uzavření školy při nouzovém stavu. Můžete v něm vidět i naše mazlíčky. K shlédnutí je zde: https://youtu.be/O6FyriR8yTU
Zkrátka zvířata ve školce jsou pro nás neodmyslitelnou součástí vzdělávacího procesu a věříme, že jejich přítomnost ovlivní i vztah dětí ke všemu živému.
Jana Bartošová
Jezírko s vodními želvami si mohou prohlédnout i kolemjdoucí
Mazlíček králíček Břéťa Pobuda
Morčátka Belinka a Nelinka v králíkárně ve venkovním výběhu
O hadech rozhodně neplatí, že jsou slizcí, o tom se můžete přesvědčit na naší Klaudii, užovce kalifornské
Obyvateli akvária jsou různé druhy rybiček a šneci
Osmáci Věrka a Terka si nejraději pochutnávají na oříšcích
Pakobylky splývají s větvičkami ostružiní, které jsou jejich potravou
Strašidelné strašilky
Suchozemská želva Cecilka v zimě spí
Venkovní voliéra pro andulky a korely
Vodní želva Berta se vyhřívá na sluníčku první den po zimním spánku
Zvířátka ze školky